Przedszkolak biega za ptakiem i owadem

„Szkoła przyjazna Środowisku”- udział w konkursie warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty. Wdrożenie autorskiego programu „Przedszkolak biega za ptakiem i robakiem”.

„Dzieci są kwiatami, które oświecamy, ale to one same rozkwitają pełnią swojej wolności i piękna”.  Sebastian Stec

Można zauważyć, że coraz więcej uwagi ludzie poświęcają problemowi ochrony środowiska. Naszym moralnym obowiązkiem, jest pozostawienie następnym pokoleniom Ziemi nadającej się do życia. Mamy też obowiązek nauczyć dzieci i młodzież „życia w zgodzie z przyrodą”. Dorosłym trudno jest zmienić poglądy, styl życia czy sposób postępowania- w stosunku do natury. Dlatego wszelkie nadzieje należy pokładać w młodym pokoleniu, a w szczególności w dzieciach, które posiadają intuicyjne wyczucie funkcjonowania w zgodzie ze światem przyrody . Jakość i zakres doświadczeń przyrodniczych dzieci zależy w dużej mierze od wpływu środowiska, w którym żyją.
Celami ogólnymi  programu jest:

  • Włączenie do planu pracy przedszkola oddziaływań proekologicznych.
  • Współudział rodziców w edukacji ekologicznej:
    – informowanie i uzgadnianie z rodzicami tematów i problemów, które z ich punktu widzenia są najważniejsze oraz możliwe do realizacji;

– zachęcanie rodziców do uczestnictwa w prowadzonych akcjach, zajęciach przeznaczonych dla dzieci,
jak i  rodziców.

  • Przekazywanie poprzez ciekawą i kreatywną zabawę wiadomości na temat różnorodności biologicznej.
  • Zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

„BĄDŹ NA pTAK”-
Realizowanie kampanii wiedzy i edukacji przyrodniczej; zwrócenie uwagi na świat obok nas, na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę.

To jest właśnie Bioróżnorodność – Cud Życia Na Ziemi. Latamy w kosmos i marzymy o spacerze po Księżycu – tymczasem prawdziwy „Kosmos” pełen życia jakby „nie z tej ziemi” odkryjemy w naszym ogrodzie (jeżeli tylko będzie to ogród życiu przyjazny) lub na „zwykłym” spacerze pośród łęgowego lasu (jeżeli mamy szczęście taki jeszcze znaleźć).

Tymczasem, my współcześni, zapatrzeni w siebie i kosmos – tracimy kontakt z Ziemią. Nasz Raj, w naszych rękach, staje się Rajem Utraconym.

Po prostu POZNAJ, POKOCHAJ, POMÓŻ

Wieszamy karmniki w naszym ogrodzie

W naszym  „Ptasim  zakątku” zawisły nowe karmniki. Zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat przylatujących ptaków do naszego ogrodu. Znamy już nazwy ptasich gości oraz sposoby ich dokarmiania podczas zimy.

Sikorki lubią słoninkę

Sikorki lubią słoninkę…W trakcie zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się, które ptaki odleciały do ciepłych krajów, a jakie zostały i zimują w Polsce. Poznały bliżej życie zwierząt leśnych np. saren, jeleni czy łosi, które w paśniku znajdują zimą pożywienie oraz zwierzęta zapadające w zimowy sen.

Eko przekąska dla każdego ptaka

Podczas zimy ptaki mają niewiele pożywienia. Większość smakołyków zostało przykryte śniegiem, dlatego zwierzęta liczą na naszą pomoc.  W takiej ekologicznej akcji wzięły maluchy, które postanowiły wykonać eko przekąski z rolek po papierze toaletowym, gotowych ziarenek i smalcu. Po pracy, przekąski zostały zawieszone w ogrodzie przedszkolnym. Taka praca, uświadomiła dzieciom,  że z podręcznych rzeczy można wykonać łatwe i przede wszystkim ekologiczne pożywienie dla ptaków. Zawieszona karma na drzewach, była niesamowitym pretekstem do obserwacji przylatujących ptaków, do przedszkolnego ogrodu.

Domek dla ptaka 

„Domek dla ptaka”  to grupowa praca plastyczno – techniczna , która miała na celu pokazać najmłodszym dzieciom, jak wygląda karmnik dla ptaków. Do wykorzystania pracy użyto kartonu, farby plakatowej i szablonów ptaków, które dzieci wcześniej pomalowały według odpowiedniej kolorystyki. Praca dała maluchom dużo radości i satysfakcji z efektu końcowego.

Akcja segregacja!

Wykorzystanie filmu edukacyjnego pomogło dzieciom zrozumieć czym jest ekologia. Stworzyliśmy grupowy kodeks małego ekologa, dzięki któremu zauważone zostały zachowania, które służą naszemu otoczeniu. Poznaliśmy także trudne słowo „recykling” oraz trenowaliśmy umiejętność prawidłowego segregowania śmieci.

Założenie hodowli fasoli

Nasi mali ogrodnicy w celu obserwacji wzrostu roślin założyli hodowlę fasoli na przedszkolnych oknach. Jak  z fasoli wyrasta korzeń i łodyga, co jest potrzebne do wzrostu rośliny? Tylko takie doświadczenia wprowadzą dzieci w świat roślin.

Ziołowo – apteczne  zakątki w salach 

Przyszła wiosna a wraz z nią pora na założenie salowych ogródków. W tym roku przedszkolnym, postanowiliśmy posadzić zioła, które są lecznicze. W naszych doniczkach posadziliśmy miętę, lawendę, melisę, pietruszkę.
Podczas teatrzyku, dowiedzieliśmy się , czego rośliny potrzebują, aby rosnąc oraz jakich narzędzi należy użyć do sadzenia nasion.

Zakładamy łąkę kwietną i hotele dla owadów 

Hodowla własnego motyla

Przyrodnicze doznania

Ziemię mamy tylko jedną

Ziemia jest tylko jedna, dlatego musimy o nią dbać! Pomyślmy, co by było, gdybyśmy ją zanieczyszczali różnymi odpadami. Ziemia stałaby się jednym wielkim wysypiskiem, a pod stertą tych śmieci bylibyśmy MY! Kim „my” byśmy wtedy byli?
Co zagraża naszej planecie?

Czyste powietrze wokół nas

Co dymi i dlaczego? – pomysły dzieci najróżniejsze np. piekarnik, komin, zapałka, rakieta, sztuczne ognie…W trakcie realizacji tematu tygodniowego dzieci zdobyły wiadomości na temat różnych źródeł dymu i ich szkodliwości dla środowiska i człowieka. Dowiedziały się czym jest smog i dlaczego musimy dbać o czyste powietrze. Wykonały pracę plastyczno – techniczną w formie plakatu ukazującego brzydki świat z zanieczyszczonym powietrzem kontrastujący ze światem pełnym zieleni i naturalnego krajobrazu.

Woda – źródło życia

Realizując blok tematyczny ”Woda – źródło życia” nasze przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego woda jest ważna dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jak krąży w przyrodzie. Zrozumiały potrzebę oszczędzania wody. Wykonały eksperymenty „Co pływa, a co tonie?”. Budując sieć kanalizacyjną zrozumiały, jak dostarczana jest woda do kranów w naszych domach. Miały również możliwość stworzenia prac plastycznych, rozwiązywania łamigłówek i quizów tematycznych.

Świat bez plastiku – dlaczego powinniśmy ograniczać jego używanie

Jak ograniczyć zużycia plastiku? Dziś już wiemy, że najlepszą metodą na ograniczenie plastikowych śmieci w naszych miastach, lasach i na plażach jest po prostu ograniczenie produkcji oraz zużycia plastikowych produktów jednorazowego użytku. Nasze przedszkolaki po zajęciach obiecały, że będą ograniczać plastik, używać  toreb wielokrotnego użytku i  szanować plastikowe zabawki.


Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw z ekologią w tle.

Spotkanie z ekspertem – biologiem 

 Zakładamy w ogrodzie „Ziołowy zakątek”

Poszukujemy trujących roślin

Inwentaryzacja chrząszczy 

LAND ART – technika tworzenia obrazów