PROGRAM WOLONTARIATU PRZEDSZKOLNEGO

 

„Mały człowiek rozumie i pomaga jak umie”

Wolontariat  to bezinteresowne zaangażowanie społeczności przedszkolnej- nauczycieli, wychowanków i rodziców  –  na rzecz potrzebujących. Uczy  postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Ale to nie tylko pomoc na rzecz drugiego człowieka, ale także na rzecz otaczającego nas świata i najbliższego otoczenia. Bezinteresowna pomoc jest wartością bezcenną, lecz niestety coraz bardziej zaniedbywaną w biegu dzisiejszego świata. Dlatego pragniemy wpoić dzieciom myśl, iż satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę.

Okres nauki wczesnoszkolnej jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat  można odcisnąć dobroczynne  piętno  we  wszystkich dziedzinach jego życia. Chcemy , aby dzieci  w naszym przedszkolu były pełne pasji i zaangażowania, kierowały się wrażliwością i troską o drugiego człowieka, chciały nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak  i samym sobie.

POLA NADZIEI

Już po raz 15 Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie przystąpiło do akcji „Pola Nadziei”. Ideą programu jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka, a także pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Jesienią na skwerach, w parkach, przed hospicjami, szkołami i urzędami wolontariusze sadzą żonkile – symbol akcji. Wiosną, w okresie kwitnienia, żonkile rozdawane są w zamian za datek na rzecz hospicjum. Patronatem honorowym „Pola Nadziei 2017/2018” objął  Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński oraz Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz. Patronat medialny sprawują: Gość Niedzielny, Radio Plus i TVP3 Olsztyn. Patronatem akcję objęli również: Michelin Polska S.A., Olsztyńskie Centrum Wolontariatu „Spinacz”, Hurtownia Medyczna Medseven. Deklaracje przystąpienia do tegorocznej edycji złożyło 36 przedszkoli i szkół z Olsztyna i okolic.

W tym roku również nasz przedszkole włączyło się do tej pięknej akcji. Posadziliśmy żonkile na terenie przedszkola, które na wiosnę zbierzemy i będziemy sprzedawać by wesprzeć finansowo Olsztyńskie Hospicjum

Uroczysta inauguracja akcji odbyła się 4 października 2017r. o godz. 14:00 w Kościele NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Paweł Zięba Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Następnie wszyscy udali się do sali parafialnej, gdzie wszystkich przybyłych gości powitała s. Luisa – kierownik Hospicjum.

W ramach akcji ogłoszony jest również konkurs dla szkół i przedszkoli. Dzieci z naszego przedszkola mogą wziąć w nim udział do czego bardzo zachęcamy.

 

Konkurs plastyczny dla przedszkoli i klas I – V szkoły podstawowej, pt. „Życie rodziny widziane oczami dziecka” – zachęcamy do utrwalenia zarówno wydarzeń radosnych, przyjemnych jak i smutnych. Wyróżnione prace zostaną zamieszczone w książeczce o tematyce hospicyjne. Na prace  czekamy do połowy kwietnia 2018 roku.

Namaluj uśmiech na twarzy Basi i Krzysia – podaruj PLUSZOWEGO MISIA!!!

Z okazji Dnia Pluszowego Misia nasze przedszkole postanowiło włączyć się do akcji , ktorej organizatorem była Fundacja Mam Nadzieje . Wspólnie zbieraliśmy  pluszowe misie (głównie) ale także gry planszowe , puzzle, artykuły szkolne i książeczki by obdarować nimi pacjentów oddziałów pediatrycznych  .

Akcja trwała do 22.11.2017 r. i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem .Do małych pacjentów trafiło wiele maskotek ,które sprawiły im ogromną radość w tych ciężkich chwilach.

OBUDŹ W SOBIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Wspólnie z całą społecznością przedszkolną zorganizowaliśmy przedświąteczną  zbiórkę na paczki dla małych pacjentów Hospicjum Domowego w Olsztynie oraz ich rodzeństwa! Zbiórka trwała do 5.12 i realizowana była w ramach akcji Pola Nadziei. Dzieci można obdarować było : słodyczami, zabawkami, książkami, kosmetykami, art. szkolnymi.

TERMOS Z WKŁADKĄ

Kampania społeczna Termos z wkładką to kolejna akcja, w którą zaangażowało się nasze przedszkole. ”. Prowadzi ją Przedszkole Miejskie nr 31 przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Przedmiotem akcji jest zbiórka termosów o pojemności 0,5 l lub większych (używanych lub nowych) dla osób bezdomnych przebywających na ulicy i w ośrodkach dla bezdomnych.

Do wszystkich zebranych termosów dodaliśmy dobre słowo, ku pokrzepieniu serc. Osoby potrzebujące pomocy  będą mogły napełniać je w jadłodajniach ciepłą herbatą lub zupą. Zbiórka trwała do 15.02 .

Nakręcamy Wiosnę!!!

Przez cały MARZEC zbieramy NAKRĘTKI , które przekażemy na rzecz małych pacjentów Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie!

Zachęcamy do przynoszenia jak największej ilości nakrętek  i wrzucania ich do kartonów znajdujących się na parterze oraz na I piętrze. Będziemy prowadzić szczegółową statystykę i na koniec miesiąca ogłosimy , które piętro zebrało ich najwięcej.

Zapraszamy do zabawy !!!

Poznajemy język naszych sąsiadów!

Dzisiaj odwiedzili nas wolontariusze z Francji oraz Hiszpanii. Dzieci miały okazję wsłuchać się w brzmienie nie znanych im dotąd języków. Podczas zabawy uczyły się kolorów. Lea i Jorge byli zachwyceni pracą z naszymi przedszkolakami i obiecali ,że do Nas wrócą!

Drodzy Państwo!

Nasze „Pola nadziei” już zakwitły, dlategojutro-24.04(wtorek),będzie można jeden żonkil– symbol akcji , zabrać do domu w zamian za symboliczną opłatę. Wszystkie pieniążki zostaną przekazane na rzecz Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie .

Kwiaty będą u nauczycielek grup.

Dziękujemy za włączenie się akcję wszystkim darczyńcom!

 

POLA NADZIEI- DZIĘKUJEMY!!!

Dzięki Państwa zaangażowaniu w  zbiórkę pieniężną na rzecz małych podopiecznych Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie , udało nam się zebrać 518, 13! Pieniądze zostały przekazane 2.05. 2018 r. na ręce Pani Katarzyny Zereckiej .

Serdecznie dziękujemy!

Buenos dias! Bonjour!

Odwiedzili nas ostatnio ostatnio nasi znajomi z Hiszpanii oraz Francji. Podczas zorganizowanych przez wolontariuszy  zabaw poznaliśmy nazwy owoców w języku francuskim oraz liczyliśmy w języku hiszpańskim podczas gdy Jorge przygrywał na ukulele.

 

POLA NADZIEI 2018/2019

Już po raz 16 Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie przystąpiło do akcji „Pola Nadziei”. Ideą programu jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka, a także pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. My też chcemy pomagać, dlatego też posadziliśmy żonkile – symbol akcji. Wiosną, w okresie kwitnienia, żonkile rozdamy w zamian za datek na rzecz hospicjum.

 

AKCJA MIKOŁAJ XII 2018

Wzięliśmy udział w AKCJI MIKOŁAJ zorganizowanej przez Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie. Dziękujemy całej społeczności przedszkolnej – dzieciom, rodzicom i gronu pedagogicznemu za otwarcie serc na potrzeby czternastoletniego Huberta- podopiecznego Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie. To bardzo budujące, gdy widzi się zaangażowanie z jakim Państwo podeszli do tematu. Udział w Akcji Mikołaj pokazał dzieciom i nam wszystkim, że pomaganie może sprawiać wiele przyjemności.Zgromadzone podarunki zawieźliśmy do  siedziby Caritas w Olsztynie. Pani Katarzyna obiecała przekazać je Hubertowi, któremu życzymy, by nigdy się nie poddawał. Wszystkim zaangażowanym w akcję mówimy – DZIĘKUJEMY!

 

 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIAT

Nasze przedszkole włączyło się w wyjątkową akcję organizowaną przez UNICEF! Dzieci wspólnie ze swoimi bliskimi mogą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy. To już piąta edycja projektu. Tym razem pieniądze ze sprzedaży laleczek zbierane będą na szczepienia dla dzieci mieszkających   w Demokratycznej Republice Kongo oraz Indiach.

PRZYGOTOWANIE LALECZEK

W oparciu o wykrój laleczki wysłanej przez UNICEF, który dostępny jest już  u nauczycielek, dzieci wraz z najbliższymi przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uzupełnią także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek,  a także jej zainteresowania/hobby. Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać miękkim materiałem i obszyć. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie można dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody.                                                                                            Na gotowe lalki czekamy do 18.02.2019 roku. 

WYSTAWA LALECZEK W PRZEDSZKOLU

W przedszkolu w  dniach 19.02.-22.02. zostanie zorganizowana wystawa laleczek połączona z licytacją.

KONKURS NA „NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ LALECZKĘ

Każda placówka realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej   w zwycięskiej placówce. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

Po zakończonej akcji w przedszkolu pieniądze zostaną wpłacone na konto UNICEF !

Zapraszamy do włączenia się w akcję!

Szczegółowy opis akcji znajdą Państwo tutaj :

opis-projektu_v_wszystkie_kolory_swiata

WIELKANOCNE ŚNIADANIE DLA SAMOTNYCH

Nasze przedszkole włączyło się w tym roku w akcję organizowaną przez Fundację Puste Miejsce. Przygotowaliśmy wspólnie z dziećmi świąteczne kartki, stroiki ,przysmaki – nie zabrakło oczywiście malowanych jajek , które trafiły na Wielkanocny stół tych , którzy potrzebują wsparcia i pomocy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji !

 

POLA NADZIEI – MAJ 2019 – DZIĘKUJEMY!!!

Pomimo, iż żonkile w tym roku nie zakwitły tak jakbyśmy tego chcieli to udało nam się zebrać 70 zł. Pieniądze zostały przekazane na ręce Pani Katarzyny Zareckiej w dniu 15.05.2019r. i będą wsparciem dla podopiecznych Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie.

Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie!

 

6 XII 2019 „Obudź w sobie Mikołaja”

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

Chcemy, aby nasze społeczeństwo było wrażliwe na słabszych i potrzebujących. Aby tak się stało, trzeba takiej postawy uczyć już dzieci. Dzięki bezinteresownej pomocy w zorganizowaniu paczki dla małej Neli, podopiecznej Hospicjum Domowego Caritas udzielili Państwo najlepszej lekcji „otwierania serca” na potrzeby innych.

Dziękujemy bardzo za włączenie się w akcję zorganizowaną przez    Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie”Obudź w sobie Mikołaja”.
Dzięki Państwa dobroczynności udało nam się przygotować paczkę okazałych rozmiarów. Do spakowania jej musieliśmy użyć kilku kartonów. Wszystkie dary serca przekazaliśmy na ręce Pani Katarzyny, która wraz z Biskupem Mikołajem dostarczyła je Neli.

Nela wraz z mamą dziękują i przesyłają serduszko z Kętrzyna. Przekazuję też pozdrowienia od Biskupa Mikołaja.

„Obudź w sobie Mikołaja”- 2020

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Mimo tej trudnej sytuacji pragniemy pochylić się nad najmłodszymi. Podopieczni Hospicjum domowego Caritas w Olsztynie to dzieci bardzo doświadczone przez los, a ich zdrowe rodzeństwo często pozostaje w cieniu… Chcemy dać im trochę radości, pokazać, że nie są same niezależnie od okoliczności… Podobnie jak w latach ubiegłych, będziemy przygotowywali paczki mikołajkowe dla chorych dzieci i ich rodzeństwa.
Do przygotowania paczek potrzebne są różne artykuły: pampersy (różne rozmiary), artykuły kosmetyczne i higieniczne, koce, ręczniki, pościele, zabawki i książki (nowe), słodycze, itp.

Prosimy – Mikołaje, łączcie się!!!

„Obudź w sobie Mikołaja”- 2020 – PODZIĘKOWANIE

W życiu każdego z nas przychodzą kryzysowe sytuacje, w których pomoc drugiego człowieka jest bezcenna. Czasami wystarczy rozmowa, wspólny spacer, innym razem  konieczna jest pomoc materialna. Jedno jest pewne i wspólne w każdym przypadku: pomaganie innym daje ogromne poczucie satysfakcji, rozwija wrażliwość społeczną oraz integruje ludzi, którym przyświeca wspólny cel. W naszym przypadku były to dzieci z Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie.

Niezmiernie cieszy fakt, że na społeczność naszego przedszkola zawsze można liczyć. Zebraliśmy całkiem sporo zabawek, książek, puzzli, gier, słodyczy, środków higienicznych, itp. Wszystkie te rzeczy przekazaliśmy na ręce p. Małgosi z Caritas Olsztyn.

W imieniu wszystkich dzieci, które zostały dzięki Państwa hojności obdarowane jeszcze raz DZIĘKUJEMY