POMOC PSYCHOLOGA

Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych związanych z pandemią COVID – 19 ?

Zachęcamy do lektury artykułu naszej Pani Psycholog.

Drodzy Rodzice

Jesteście dla nas bardzo ważni.

Chciałabym z Wami porozmawiać o tym, co dotyczy nas wszystkich w związku z przedłużającą się sytuacją związaną z pandemią COVID – 19.

W naszym przedszkolu, jak wszędzie, obowiązują procedury i ograniczenia, które mają na celu chronić nasze zdrowie. Z jednej strony rozumiemy, że takie ograniczenia są ważne dla naszego zdrowia, ale z drugiej strony chcemy normalnie żyć tzn. spotykać się z bliskimi, wyjeżdżać, pracować, uczyć się, uczestniczyć w uroczystościach, świętach,  realizować swoje  zainteresowania.

Kwarantanna dodatkowo zmusza nas do zaniechania aktywności zawodowej, wywołuje niepewność i strach co do dalszej sytuacji. Boimy się o przyszłość rodziny, o pracę, o sytuację materialną, o bezpieczeństwo i zdrowie najbliższych.

W takiej sytuacji  pojawia się  strach, złość, zniecierpliwienie, zniechęcenie. Nie czujemy się bezpiecznie. Za tym idzie reakcja fizjologiczna organizmu, wydzielają się hormony stresu (kortyzol, adrenalina). Wpływa to na nasz organizm m.in. obniża się odporność oraz wyzwalają się określone reakcje np. agresja, skłonność do wybuchów, zniecierpliwienie, przenoszenie złości na otoczenie (atak).

Dochodzi do częstszych konfliktów, które dodatkowo potęgują sytuację stresową, a tak naprawdę chcemy zupełnie czegoś innego – uspokojenia, dystansu, wsparcia.

Drodzy Rodzice, chciałabym abyście poczuli, że mimo tej trudnej sytuacji, możecie sobie lepiej radzić z  trudnymi emocjami, które pojawiają się w nasileniu w ostatnim okresie.

Nie   poddawajcie się w walce o siebie i swoich najbliższych w sytuacji pandemii COVID – 19.

Co może pomóc?

Zacznę od tego, co najważniejsze, czyli zaakceptowania uczuć i emocji u siebie i innych.

 • Wasze uczucia i emocje są po coś, są takie, jakie są i ważne, aby je zaakceptować, a nie oceniać.
 • Nie mamy wpływu na pojawiające się emocje, ale mamy wpływ na sytuacje, w których pojawiają się określone emocje.
 • Warto zwrócić uwagę na to, jak wyrażamy emocje np. czy inni nie czują się skrzywdzeni, kiedy wyrażamy złość czy strach? Czy oddzielamy własne emocje od tego, co czują inni?
 • Wyrażanie emocji jest umiejętnością społeczną, która może chronić nas przed skutkami długofalowego stresu i wpływać korzystnie na nasze zdrowie.

Co może pomóc w radzeniu sobie z emocjami w okresie pandemii?

Jak zarządzać stresem ?

Zastanówmy się teraz, jak przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas i jak chronić siebie.

Wybrane strategie mogą pomóc.

Poniżej znajduje się kilka istotnych strategii zarzadzania stresem w obliczu pandemii:

 • Rób przerwy w śledzeniu informacji o pandemii. Szukanie informacji o ilości osób zakażonych pozwala nam ocenić zagrożenie. Ale jeśli śledzimy te informacje w nadmiarze, będą nas one obciążać, wywołując napięcie emocjonalne i wzrost poczucia zagrożenia.
 • Podejmuj próby zachowania codziennej rutyny. Rutyna daje nam poczucie ładu i harmonię. Staraj się mimo wszystko dalej wykonywać zadania dotychczasowe, chociaż mogą być konieczne pewne zmiany w dotychczasowym życiu.
 • Podejmuj przyjemne aktywności. Zrób listę przyjemności, rozpieszczaj się aromatyczną kąpielą, przytulaj kota, czytaj ulubioną lekturę, itp. Pobudza to działanie układu parasympatycznego i tym samym wpływa na wyciszenie.
 • Poszukaj profesjonalnej pomocy w przypadku rozwinięcia się Zespołu Stresu Pourazowego oraz Wtórnego Zespołu Stresu Pourazowego. Skrajnie stresujące wydarzenia, katastrofy, kataklizmy, choroby zagrażające życiu mogą wywołać PTSD. Za tym idzie uczucie wyczerpania, poczucie bezradności, nerwice lękowe, koszmary senne. U służb medycznych, będących na pierwszej linii frontu w okresie pandemii dochodzi do wtórnego stresu pourazowego (STS).
 • Poszukaj wsparcia i nie bój się prosić o pomoc w przypadku doświadczenia żałoby. Strata osoby bliskiej wiąże się przeżywaniem żalu i smutku, co powinno być priorytetem w stosunku do innych zadań życiowych.
 • Zapewnij sobie wsparcie innych i bądź na bieżąco w kontakcie z najbliższymi. Rozmowa z osobami, którym ufamy jest bardzo ważna. Dzielimy się swoimi obawami i emocjami, dostajemy zrozumienie. Rozmowa może odbywać się przez telefon. Nie izoluj się. Unikaj jednak kontaktów z ludźmi, którzy obciążają cię lub ranią.
 • Wypróbuj różne techniki rozluźniające. Przetestuj kilka z nich i wybierz optymalną strategię dla siebie.

Redukcja stresu – pomocne techniki

 • Ćwiczenia oddechowe – polegają na uregulowaniu oddechu, wciągamy powietrze nosem, a wydychamy ustami w serii przez 5 min;
 • Rozluźnianie mięśni karku i szyi – poruszamy szyją w taki sposób, aby wykonać kształt ósemki min 10 razy;
 • Relaksacyjne wizualizacje – „bezpieczne miejsce”, wyobrażamy sobie takie miejsce w wygodnej pozycji, z zamkniętymi oczami;
 • Trening Jacobsona – napinanie i rozluźnianie wszystkich partii mięśni;
 • Trening autogenny Schultza – wywoływanie stanu medytacji wewnętrznej (fazy: uczucie ciężaru, ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole).

 

                                                                         Małgorzata Jesionowska, psycholog