Muzyka wokół nas-1

Dzień dobry kochane dzieci oraz drodzy rodzice!

Rozpoczynamy kolejny etap naszych wspólnych zabaw. Będziemy zajmować się muzyką, która jest wokół nas. Ktoś kiedyś powiedział: „Dzień bez muzyki, to dzień stracony”.

I coś w tym jest. Muzyka pełni wiele funkcji. Potrafi nas rozbawić, utulić, pobudzić i wyciszyć. W czasie zabaw muzyczno-ruchowych następuje rozwój mięśni, poprawa postawy, koordynacja ruchów, poprawa pracy serca, wzmocnienie układu nerwowego, uczymy się płynnego i elastycznego ruchu.

Na początek proponuję poznanie naszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Starszaki prawdopodobnie już wiedzą na jakim instrumencie grał i komponował ten wybitny kompozytor. Jeżeli jednak zapomnieliście to posłuchajcie jednego z jego utworów, a na pewno rozpoznacie instrument, na którym grany jest ten utwór.

Jest to „Walc a moll”

 

Przepiękny utwór- prawda?

Powiedzcie, co czuliście słuchając walca a-moll Fryderyka Chopina? Możecie na przykład zacząć tak: Gdy słuchałem (słuchałam) tej muzyki to…

Instrument, który słyszeliście to fortepian.

Fortepian składa się z drewnianej obudowy, która kryje w sobie młoteczki. Młoteczki uderzając w struny powodują wydawanie dźwięku. Są jeszcze klawisze, które uśmiechają się do każdego, kto tylko zechce zagrać jakąś ładną melodię. To klawisze sprawiają, że młoteczki się ruszają. Chociaż fortepian ma 3 pedały to jednak nie można na nim pojechać. Służą one do zmieniania brzmienia instrumentu. W przedszkolu mamy pianina, które są odmianą fortepianu.

013# Miniatura FORTEPIAN Z POZYTYWKĄ na prezent! 6536585879 ...

 

Fryderyk Chopin komponując Walca a- moll oczami wyobraźni widział…..

No właśnie co widział Fryderyk Chopin? A może była to….? A może był to….? A może było to…?

Narysujcie, namalujcie, zatańczcie… Niech porwie was muzyka!

Możliwość komentowania została wyłączona.