Mocni w korzeniach – kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej

Czym jest patriotyzm i dlaczego rodzina, środowisko lokalne, ojczyzna powinny być ważną wartością?

PATRIOTYZM TO: postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie.(…) Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste,(…). Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością, rodziną.
/Wikipedia/

Może nam się wydawać, że dzieci w przedszkolu są jeszcze za małe na takie zagadnienia. W rodzinnych domach również nie często rozmawia się z dziećmi o takich WAŻNYCH sprawach i POWAŻNYCH tematach.
Jednak mimo wielu wątpliwości zainteresowanie dzieci postawami patriotycznymi, sprawami ojczyzny i polskimi tradycjami powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Jest to bowiem ważna wiedza w życiu każdego Polaka, bez względu na wiek.
W podstawie programowej wychowania przedszkolnego można wyczytać, że naczelnym celem wychowania przedszkolnego jest dbanie o wszechstronny rozwój dziecka oraz o kształtowanie jego osobowości, między innymi poprzez zajęcia z edukacji patriotycznej. Są one bardzo istotne w kształtowaniu jego światopoglądu i tożsamości.
W przedszkolu te wartości są kształtowane w toku codziennych zabaw, zajęć, spacerów, wycieczek, spotkań z członkami rodziny, współpracy z lokalnymi instytucjami.

Tydzień zdrowego polskiego chleba na zakwasie

Wiemy, że tradycja pieczenia chleba w naszym kraju jest bardzo długa, a sam chleb stanowi nie tylko pokarm, ale jest bardzo ważnym symbolem w kulturze Polaków. Aby dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat, cały tydzień byliśmy bardzo zajęci i podejmowaliśmy różne aktywności związane z chlebem:

  • poznaliśmy typy mąki i typy chleba
  • poznaliśmy typy zbóż
  • wykonaliśmy eksperyment z chlebem, sprawdzaliśmy w jakim opakowaniu spleśnieje najszybciej
  • spotkaliśmy się online z rolnikiem oraz piekarzem, zadawaliśmy im przeróżne pytania
  • znamy etapy powstawania chleba i wiemy, że jest on efektem pracy wielu osób
  • przygotowaliśmy zakwas na chleb oraz go upiekliśmy
  • wiemy, że chleb należy traktować z szacunkiem

Na koniec urządziliśmy degustację naszego chlebka i był naprawdę pyszny!

Wielcy wczoraj i dziś

Pamiętamy, wspominamy, poznajemy twórczość wybitnych Polaków: Fryderyka Chopina, Feliksa Nowowiejskiego, Mikołaja  Kopernika, Jana Brzechwy. W czasie pandemii przenieśliśmy się w wirtualny czas wspomnień 🙂

 

Życzenia dla Polski

Przedszkolaki samodzielnie ułożyły piękne życzenia z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W sentymentalny nastrój wprowadziły dzieci pieśni patriotyczne.

 

Szkoła do hymnu

W związku z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przystąpiliśmy do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. We wtorek, 10.11.2020 r., dokładnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy uroczyście hymn narodowy. W związku z panującą pandemią, uroczystość była obchodzona indywidualnie w każdej grupie.

 

Teatr w ważnej sprawie

Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocję oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka. Wykorzystujemy te aktywności dzieci przy wielu okazjach – ostatnio święta patriotyczne były doskonałą okazją. Dzieci zapoznały się z legendą o Lechu, Czechu i Rusie i podejmowały próby samodzielnego przedstawienia legendy.

 

Spotkanie z żołnierzem

Kim jest żołnierz? Czym się zajmuje? Co jest jego głównym zadaniem? Tego wszystkiego dzieci dowiedziały się na spotkaniu online z żołnierzem z Jednostki Wojskowej 2568, 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, starszą szeregową, panią Katarzyną Wołosiuk. Wiedzą już, czym jest zawodowa służba Ojczyźnie, co to znaczy być prawdziwym patriotą i same nabrały chęci, by zostać zawodowym obrońcą naszego kraju.

Praca z mapą Polski

Znajomość mapy własnego kraju jest bardzo ważna. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi miejscami w Polsce, potrafią wskazać na mapie morze Bałtyckie, góry, Olsztyn, Warszawę, Warmię i Mazury oraz Wisłę. Dzieci z niewielką pomocą przygotowały nawet interaktywną mapę Polski, która działa w ten sposób, że gdy klikniemy w znacznik, przeniesie nas on do filmiku pokazującego krajobraz danego regionu. Oto link do naszej mapy: https://view.genial.ly/5facf1843497810d4ca5a6ea/interactive-content-mapa-polski.

 

Symbole narodowe w naszych pracach plastycznych

Każdy prawdziwy Polak zna symbole narodowe i podchodzi do nich z szacunkiem. Nasze dzieci również się tego uczą i z zapałem odwzorowują je w swoich pracach.

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w naszym przedszkolu dzieci uczciły Dzień Języka Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Dzieci wysłuchały wiersza A. Dziecharczyk pt. „Dzień języka ojczystego” czytanego przez nauczycielkę języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Mówił o tym, że język polski składa się ze słów krótkich, dłuższych i bardzo długich. Ze słów buduje się zdania, a ze zdań bajki, wiersze i opowiadania. Dzieci ochoczo gimnastykowały swój język oraz próbowały wymawiać trudne „łamańce językowe”. Starsze dzieci układały zdania z rozsypanek, a także dowiedziały się, ze na świecie istnieje ponad 6 tys. języków. Wiemy również, że języki się przenikają, mieszają, są żywe. Zapoznaliśmy się z pojęciem „zapożyczenie” oraz poznaliśmy kilka najpopularniejszych w języku polskim.

 

Patriotyzm lokalny – tydzień warmiński

Wiedza oraz szacunek do własnego kraju jest niewątpliwie bardzo ważną sprawą. Jednak równie ważny jest patriotyzm lokalny. Dzieci zapoznały się z historią i tradycjami naszego regionu – Warmii, zapoznały się z regionalnymi potrawami, bajkami, tańcami oraz pięknie wykleiły tradycyjny strój warmiński damski i męski. Ciekawym doświadczeniem było również spotkanie online ze śpiewaczym zespołem ludowym „Warmianki Sępopolskie”. Panie z zespołu udzieliły nam wywiadu, a na koniec zaśpiewaliśmy nawet wspólnie warmińską piosenkę 🙂