MAŁY CZŁOWIEK W WIELIM ŚWIECIE – WIEM, ROZUMIEM, SZANUJĘ

PROJEKT EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ „MAŁY CZŁOWIEK W WIELKIM ŚWIECIE – WIEM, ROZUMIEM, SZANUJĘ”

Głównym założeniem projektu jest wypracowanie i wprowadzenie systemowych rozwiązań, wprowadzających do pracy olsztyńskich przedszkoli zagadnienia  z zakresu edukacji międzykulturowej oraz metody pracy służące kształtowaniu u dzieci pozytywnych relacji  z innymi. Celem jest osłabienie stereotypów  i uprzedzeń prowadzących zwykle do dyskryminacji osób odmiennych kulturowo.

Realizacji projektu sprzyja specyfika wieku przedszkolnego, określanego jako czas zadawania pytań. Warto ten okres wykorzystać na zaszczepienie  w dzieciach ciekawości świata, ale także co bardzo istotne, uwrażliwienie na potrzeby innych. Dzieci powinny wiedzieć, że na świecie żyją różni ludzie. Punktem wyjścia do prawidłowo zaplanowanej edukacji międzykulturowej jest poznanie własnej tożsamości kulturowej. Kultura to wspólne wartości, które powstały i utrwaliły się na przestrzeni dziejów. To własny język, tradycja, obyczaj, sztuka, religia i historia. Dlatego mówimy o języku polskim, o tradycjach i obyczajach słowiańskich, sztuce, muzyce, tańcach,  a także o kuchni polskiej. Dzieci uczą się śpiewać polskie piosenki, poznają polskie tańce ludowe, słuchają przykładów polskiej muzyki. Podobnie wprowadzamy pojęcie wybranej kultury. Ukazujemy różnice w języku, obrzędach, sztuce i wyglądzie zewnętrznym danej kultury. Śpiewamy piosenki, uczymy podstawowych kroków tańca, poznajemy potrawy z danego kraju. Wszystkie te działania przybliżają dzieciom obce kultury, ale nie jako inne, lecz jako coś ciekawego, nowego, inspirującego, wpływającego na rozwój poznawczy i emocjonalny małych dzieci. W efekcie przedszkolaki same odkrywają podobieństwa nowo poznanych kultur i oswajają się z różnicami. Dzięki temu u dzieci kształtuje się postawa otwarta, pełna szacunku i zrozumienia dla innych kultur i ich przedstawicieli.

W ramach realizowanego projekt edukacyjnego „Mały człowiek w wielkim świecie – wiem , rozumiem, szanuję „,dzisiaj do naszego przedszkola zawitali niezwykli goście – zespół ludowy „Warmianki Sępopolskie”. Istnieje on od 1986r. Pomysłodawczynią i założycielką zespołu była P. Maria Radziszewska. Kierownikiem i prowadzącym zespół P. Nikodem Rak. Zespół składa się z 10 kobiet i 2 panów. Działa przy M.G.O.K w Sępopolu. Repertuar zespołu to pieśni : z Warmii i Mazur, wileńskie, białoruskie, ukraińskie, pieśni z różnych regionów Polski, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne. Zespół bierze udział w różnych przeglądach i festiwalach, gdzie zdobywa różne nagrody i wyróżnienia, a najważniejsze z nich to I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Eurobałtyk w Elblągu i Grand Prix na Wojewódzkim Festiwalu „Senioriada 2014” w Reszelu. Mieliśmy okazję wysłuchać przepięknych pastorałek oraz pieśni z rejonu Warmii i nie tylko. Dzieci z grup IV i VI wystąpiły przed zespołem w przygotowanym specjalnie na tą okazję programem artystycznym.

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
Nasze przedszkole włączyło się w wyjątkową akcję organizowaną przez UNICEF! Dzieci wspólnie ze swoimi bliskimi mogą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy. To już piąta edycja projektu. Tym razem pieniądze ze sprzedaży laleczek zbierane będą na szczepienia dla dzieci mieszkających w Demokratycznej Republice Kongo oraz Indiach. Ważną częścią projektu jest realizacja zajęć dydaktycznych mająca na celu przedstawienie dzieciom różnic oraz podobieństw  życia codziennego dzieci żyjących w Afryce i Azji.

PRZYGOTOWANIE LALECZEK
W oparciu o wykrój laleczki wysłanej przez UNICEF, który dostępny jest już u nauczycielek, dzieci wraz z najbliższymi przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uzupełnią także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowań.  Na tym etapie można dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody. Na gotowe lalki czekamy do 18.02.2019 roku.
WYSTAWA LALECZEK W PRZEDSZKOLU

W przedszkolu w dniach 19.02.-25.02. zostanie zorganizowana wystawa laleczek połączona z licytacją.

KONKURS NA „NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ LALECZKĘ
Każda placówka realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej placówce. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata.
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
Po zakończonej akcji w przedszkolu pieniądze zostaną wpłacone na konto UNICEF !
Zapraszamy do włączenia się w akcję!

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom oraz każdemu kto zaangażował się w akcję
Wszystkie Kolory Świata
To dzięki Państwu powstało 17 niezwykłych laleczek i udało nam się zebrać 800 zł,
które zostało przekazane na rzecz organizacji UNICEF w celu zakupienia szczepionek niezbędnych do ratowania zdrowia i życia dzieci w Republice Demokratycznej Kongo oraz Indiach.

Poznajemy kulturę Kaukazu

W ramach projektu  odwiedził nas Pan Ahmed z Inguszetii. Dzieci miały okazje poznać kulturę , obyczaje i  język innego kraju. Pan Ahmed opowiedział dzieciom o swoim kraju w niezwykle ciekawy sposób  pokazując wiele pięknych zdjęć swojego kraju. Dzieci miały okazję wysłuchać brzmienia innego języka. Dziękujemy tacie Mileny i Kaliny za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

UWAGA! UWAGA!UWAGA!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej oryginalną lalkę akcji Wszystkie kolory świata. Wystarczy tylko :

  • Ø Wejść na specjalną aplikacje konkursową ,która została specjalnie zaprojektowana dla UNICEF na potrzeby przeprowadzenia konkursu www.wszystkielkoloryswiata.pl – wybrać zagłosuj.
  • wyszukać laleczkę reprezentującą nasze przedszkole wpisując w wyszukiwarkę nazwę naszego miasta – Olsztyn!
  • Zalogować się na swoje konto profilowe na Facebook’u .
  • Oddać głos poprzez kliknięcie oznaczonego miejsca do oddania głosu pod zdjęciem.
  • Każdy użytkownik może oddać tylko jeden głos na wybraną laleczkę.

Konkurs wygrywa ta placówka, na laleczkę której zostanie oddanych najwięcej głosów. Nagrodą w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę jest koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej w zwycięskiej placówce!

Głosowanie: 11.03.2019r. (od godz. 11.00) – 15.03.2019r. (do godz. 11.00)
Zachęcamy do głosowania i włączenia rodziny , znajomych – to zwiększy naszą szansę na wygraną ?

Postcrossing

Postcrossing to platforma łącząca ludzi na całym świecie , którzy chcą poznawać inne kraję i ich krajobrazy poprzez wymianę widokówek! W ramach projektu dołączyliśmy do tej światowej społeczności i wysłaliśmy kartki do : Chin, Tajwanu, Niemiec, Rosji oraz USA! Teraz my czekamy na kartki:)

 

CHLEB JAK DAWNIEJ

Podczas realizacji Projektu edukacji międzykulturowej „Mały człowiek w wielkim świecie – wiem, rozumiem, szanuję” poznajemy tradycje i kulturę naszego regionu – Warmii. Podczas naszych podróży w dawne czasy nie może zabraknąć rozmów o warmińskich potrawach i prawdziwym chlebie na zakwasie.

Dowiadujemy się jak wygląda proces powstawania chleba i jak to się odbywało kiedyś w warmińskiej chacie, w ogromnym piecu ozdobionym kaflami. Pieczenie chleba było bardzo ważnym momentem w życiu codziennym, podczas którego wypiekano zapasy na całe dwa tygodnie! Oczywiście nie możemy pominąć bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie zakwasu, dzięki któremu chleb nabiera zdrowotnych wręcz magicznych właściwości.

Wczuwając się w role domowników warmińskiej chaty, przygotowaliśmy swój zakwas na mące żytniej. Codziennie zapewniamy mu warunki, aby rósł – gwarantujemy spokój (nie możemy do niego co chwilę zaglądać), ciepełko (odpoczywa owinięty kocykiem i od czasu do czasu dogrzewany lampką, nie zazna przeciągów) oraz pożywienie (kolejne porcje mąki i wody raz dziennie). Musi to potrwać kilka dni, to ogromny sprawdzian dla naszej cierpliwości.

Chleb na zakwasie pięknie pachnie i jest bardzo smaczny. Kojarzy nam się z domem i tym, co dobre, piękne i naturalne. Dzięki smakowi i zapachom, a także walorom odżywczym prawdziwy chleb żytni na zakwasie nigdy się nie nudzi! Mamy nadzieję, że – jak tylko nasz zakwas na to pozwoli, już niedługo będziemy mogli poczuć i spróbować prawdziwego chleba.

WARSZTATY MALOWANIA KAFLI CERAMICZNYCH

Dzięki wsparciu naszych rodziców dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych malowania kafli ceramicznych zorganizowanych przez Manufakturę Sztuki na Starym Mieście.

Każdy uczestnik warsztatów miał okazję sprawdzić się w roli artysty i zaprojektować, a następnie własnoręcznie wykonać tradycyjne ozdoby na kaflach ceramicznych. Dostaliśmy cenne wskazówki o tym, skąd pochodzą takie kafle, w jakim celu je zdobiono oraz jakie motywy najczęściej się na nich pojawiały.

Usłyszeliśmy również opowieści o tradycjach warmińskich, historii pobliskiej Starej Bramy, dzięki czemu regionalne tradycje stają się nam bliższe.

Ozdobione kafle zabraliśmy do domu i z pewnością zajmują już honorowe miejsce wśród wytworów plastycznych.

 

 

W piątek rodzice odbierający dzieci mogli spróbować naszych chlebów własnego wypieku. Przez cały tydzień każda grupa hodowała zakwas, a w piątek przedszkolne korytarze wypełnił zapach chleba. Było to zakończenie cyklu zajęć o życiu na dawnej Warmii, tradycyjnych potrawach i znaczenia chleba w diecie Warmiaków.

 

Ania Broda – Moja Tajemnica , czyli jak bawić się muzyką i słowem….?

Do naszego przedszkola zawitał szczególny gość. Pani Anna Broda autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Na polskim rynku muzycznym – wyjątkowa i magiczna. Dzieci miały okazje wysłuchać brzmienia m.in. cymbałów , liry korbowej.

 

 

Powitanie wiosny legendą o Świętym Jakubie

Z okazji pierwszego dnia wiosny nauczycielki przygotowały niespodziankę dla swoich wychowanków. Na kilka chwil wcieliły się w bohaterów legendy o Świętym Jakubie – patronie naszego miasta. Dzieci poznały opowieść na temat powstania nazwy swojego miasta- Olsztyna. Po występie nauczycielek dzieci z każdej grupy przywitały wiosnę piosenką.

 

UKRAIŃSKIE POTRAWY W NASZEJ KUCHNI

W realizację działań naszego projektu włączyły się też Panie z przedszkolnej kuchni. W tym tygodniu przygotowały dla nas kilka ukraińskich potraw. Dzisiaj dzieci miały okazję spróbować pierożków zwanych warenikami. To odpowiednik naszych pierogów, ale zamiast mięsnego farszu w środku ukryło się nadzienie z kaszy gryczanej i sera. Pycha!

 

Współpraca z Multicentum : Tradycyjne wzory- nowoczesna forma!

W ramach realizacji projektu „Mały człowiek wielkim świecie – wiem, rozumiem, szanuje” włączyliśmy do współpracy Multicentrum przy ul. Limanowskiego 8.
Ø Przez cały kwiecień i maj, podczas zajęć realizowanych w Multicentrum, dzieci ze wszystkich olsztyńskich przedszkoli mogą tworzyć tradycyjne wzory warmińskie przy użyciu nowych technologii.
Ø Wszystkie prace zostaną wydrukowane ,a z powstałych dzieł stworzymy wyjątkową wystawę.

KONKURS PLASTYCZNY NA WIELKANOCNĄ BABĘ PRUSKĄ

Zadaniem konkursowym było stworzenie przestrzennej baby pruskiej z akcentami wielkanocnymi, w dowolnej formie.  Prace konkursowe były niezwykle barwne i pomysłowe. Laureaci otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książkę „Mapy dla dzieci – Regiony Polski” . Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

PERU- KRAJ WIELU KOLORÓW

W tym tygodniu w ramach projektu , wybraliśmy się w podróż do Peru. Poznaliśmy jego krajobrazy, kulturę, tradycje.
Mieliśmy również przyjemność gościć u nas mamę Margarity, która w niezwykły sposób przeniosła nas w malownicze tereny Ameryki Południowej. Serdecznie dziękujemy Pani Angelinie za zorganizowane zajęcia!

 

Warsztaty garncarskie
16 maja w naszym przedszkolu zostały zorganizowane warsztaty garncarskie przeprowadzone  przez niesamowitego Pana Pawła. Na oczach dzieci powstał piękny dzban. Same też miały okazję pracować z gliną. Ponieważ dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się poprzez zabawę, warsztaty takie przynoszą wymierne efekty. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i oczywiście jest wspaniałą zabawą. Dzieci miały też okazję poznać dawny sposób przemiału ziarna z którego powstawała mąka.

 

Taneczna podroż przez świat!

W ramach realizowanego projektu  zorganizowany  został w naszym przedszkolu niezwykły pokaz taneczny. Dzieci z wszystkich grup zabrały nas w niezwykłą podróż i dzięki przygotowanym tańcom znaleźliśmy się w Irlandii, Grecji, Hiszpanii , Francji ,na Ukrainie, na Węgrzech.

KONCERT PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

Z muzyczną prezentacją zawitały do nas dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 12, 20, 24, 36, 37 i 38. Wspólnie podziwialiśmy przygotowane aranżacje i wysłuchaliśmy piosenek w wielu językach – ukraińskim, francuskim, angielskim i hiszpańskim. Zachwytom nie było końca.

UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU

Podczas uroczystość , która odbyła się 30.05 podsumowany został realizowany przez nas projekt „Mały człowiek w wielkim świecie”. Dzieci z     przedszkoli partnerskich przygotowały na tą okazję tance z różnych stron świata. My zaprezentowaliśmy taniec z Ukrainy. Głównym założeniem projektu było wypracowanie i wprowadzenie systemowych rozwiązań, wprowadzających do pracy olsztyńskich przedszkoli zagadnienia z zakresu edukacji międzykulturowej oraz metody pracy służące kształtowaniu u dzieci pozytywnych relacji z innymi. Celem było osłabienie stereotypów i uprzedzeń prowadzących zwykle do dyskryminacji osób odmiennych kulturowo. Punktem wyjścia do prawidłowo zaplanowanej edukacji międzykulturowej jest poznanie własnej tożsamości kulturowe dlatego też ważną częścią projektu była również tożsamość regionalna. Do projektu przyłączyły się wszystkie przedszkola miejskie z Olsztyna. W ramach realizacji projektu zorganizowano w naszym przedszkolu szereg działań tj.. :zaproszono gości z innych krajów takich jak : Ukraina, Kaukazu, Peru i Meksyk. Zorganizowano szereg warsztatów : bębniarskie, ceramiczne, wielkanocne, malowania kafli warmińskich. Odwiedziły nas Panie z zespołu ludowego „Warmianki Sępopolskie” oraz znana w naszym regionie Anna Broda, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Dzieci poznały tradycyjną kuchnie warmińską oraz kuchnie całego świata podczas degustacji Masterchef. Uczyliśmy się tańców polskich , warmińskich oraz z tych z różnych krajów. W przedszkolu zorganizowany został pokaz tańców z różnych stron świata oraz Przegląd Piosenki Obcojęzycznej. Był to czas zdobycia przez dzieci wielu nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy.