Kolory mojej mamy

Nazwać kolory- każdy już umie, ale jaki kolor pasuje najlepiej do Waszej mamy? A jak to będzie brzmiało po angielsku? Zapraszam do zabawy.

„Kolory mojej mamy”– zabawa ruchowa ćwicząca rozpoznawanie kolorów.
Rodzic rozkłada wiele kolorów papierowych kół o powtarzających się kolorach i wydaje polecenia: Stań na kolorze, który…, np.

  • podoba się twojej mamie,
  • przypomina sukienkę twojej mamy,
  • pasuje do oczu twojej mamy,
  • przypomina kapelusz twojej mamy,
  • nie pasuje do twojej mamy.
  • Dziecko staje na wybranym kole. Rodzic za każdym razem pyta jaki to kolor.

Dziecko staje na wybranym kolorze. rodzic za każdym razem pyta: Jaki to kolor? Dziecko odpowiada po polsku i po angielsku.

Poniższy filmik to nauka kolorów po angielsku

„Razem z tatą”– zabawa ruchowo- naśladowcza.
Dziecko i rodzic stają naprzeciwko siebie. Dziecko jest tatą, a rodzic- dzieckiem.
Dziecko pokazuje czynność najczęściej wykonywaną przez tatę a tata odgaduje co robi i powtarza ruchy dziecka. Mogą to być takie czynności jak, np. granie w piłkę, oglądanie meczu, jazdę na rowerach, pływanie, sprzątanie, itp.

Zmiana- tata pokazuje czynności wykonywane przez dziecko, a ono odgaduje co to jest i naśladuje rodzica.

„Niespodzianka dla Mamy i Taty”– ćwiczenia logopedyczne w oparciu o tekst P. SiewieraKozłowskiej:

Maciek i Małgosia byli rodzeństwem. Maciek był starszy i miał 6 lat (dziecko cmoka 6 razy), a Małgosia młodsza- miała 5 lat (dziecko kląska 5 razy). Były to bardzo miłe i grzeczne dzieci. Często się uśmiechały (dziecko rozciąga wargi w szeroki uśmiech), dlatego wszyscy chętnie uśmiechali się do nich (jeszcze raz dziecko rozciąga wargi w szeroki uśmiech). Pewnego dnia dzieci postanowiły zrobić swoim rodzicom wspaniałą niespodziankę, ale nie taką, którą można kupić, bo dzieciaki nie miały pieniędzy. Postanowiły, że muszą wymyślić taką niespodziankę, którą można zrobić samemu. Już wiem!- wykrzyknął Maciek, a Małgosia aż podskoczyła (szybko nabiera powietrza przez usta- tak, jakby bardzo się zdziwiło- i na chwilę zatrzymuje przed wydechem)– wysprzątamy dokładnie nasz pokój!- radośnie dokończył chłopiec. No i się zaczęło! Małgosia ściereczką dokładnie wycierała z kurzu wszystkie półki (język jest ściereczką: dziecko najpierw wyciera górne półki podniebienie i górne zęby, później dolne półki- dolne zęby i miejsce za nimi), a Maciek porządnie układał na czystych półkach wszystkie zabawki (język dotyka po kolei każdego górnego zęba, a później każdego na dole). Gdy zabawki nie były już rozrzucone po dywanie, chłopiec wziął odkurzacz i bardzo dokładnie odkurzył dywan (górne zęby opierają się o wargę dolną i udaje odkurzacz: wwwww). Następnie każde z dzieci porządkowało swoje biurko” Maciek sprzątał biurko stojące po prawej stronie (język porusza się po wnętrzu prawego policzka), a Małgosia sprzątała biurko stojące po lewej stronie wspólnego pokoju (język porusza się po wnętrzu lewego policzka). Na koniec dzieci uporządkowały swoje
piętrowe łóżko: Maciek, który sypia na górze uporządkował górne łóżko (dokładnie oblizuje górną wargę), a Małgosia ślicznie zaścieliła dolne (dokładnie oblizuje dolną wargę). I w tej właśnie chwili do pokoju weszli rodzice. Najpierw weszła mama i zdziwiła się ogromnie (szybko nabiera powietrza przez usta- tak, jakby bardzo się zdziwiło- i na chwilę zatrzymuje przed wydechem), zaraz za nią wszedł tata i zdziwił się tak samo bardzo (szybko nabiera powietrza przez usta- tak, jakby bardzo się zdziwiło- i na chwilę zatrzymuje przed wydechem). Rodzice byli bardzo miło zaskoczeni taką wspaniałą niespodzianką, jaką wymyśliły i zrobiły ich pociechy!

Możliwość komentowania została wyłączona.